איך ללמד את הילדים להיות מסודרים ?

האם חדרו של הילד נראה כמו אחרי קרב? האם שוב ושוב אתם נתקלים בחפציו של ילדכם ברחבי הבית?
האם זו מלחמה אבודה או שאפשר ללמד ילדים להיות מסודרים?

סדר וארגון זו תכונה מולדת המושפעת מהחינוך ומהסביבה של הילד, ולכן אל דאגה- ניתן לשפר אותה
ולפתח אותה באמצעות דוגמא אישית וחינוך נכון.
סדר בסביבה הפיזית משפיע על הסדר בראש ובחיים בכלל והיכולת לסדר ולארגן בצורה טובה מסייעת לנו
בתחומים שונים בחיים,בבית,בלימודים ובעבודה. 

דוגמא אישית– זה הדבר המשפיע ביותר , דאגו לסדר את המרחב הביתי בנוכחות הילדים, הסבירו להם מה אתם עושים והקפידו לעשות זאת באופן עקבי.

שתפו את הילדים בתהליך הסידור- הפכו את הסדר למשחק משותף עם הילדים.

אחריות– הציגו את הסידור כמשימה של גדולים ותנו לילד אחריות של סידור מרחב /חפצים מסוימים באופן קבוע. ככל שהילדים גדלים הפכו את סידור החדר לאחריות שלהם. בשום אופן אל תרגילו את הילדים שאתם אוספים אחריהם. כמו כן אל תהפכו את סידור החדר לנושא לוויכוח או מלחמה. הציבו גבולות ברורים- אם הם רוצים שהחדר ינוקה עליהם לדאוג שיהיה מסודר .

לכל דבר יש מקום– חשוב להגדיר לכל דבר בבית את המקום שלו כך יוכלו כל בני המשפחה להחזיר את החפצים למקומם ולמצוא אותם בעת הצורך. את חפצי הילדים והמשחקים רצוי לאחסן בכלי אחסון נפרדים על פי סוגים (בובות,מכוניות) וצבעים ולמקמם בגובה הילד- כך יוכלו הילדים להיות שותפים בהחזרת הדברים למקום.

התארגנות– סדר ניתן להכניס גם לתהליך ההתארגנות בערב ובבוקר. למדו את הילדים להכין את התיק והבגדים כבר בערב שלפני. לטובת ההתארגנות בבוקר הכינו עם הילדים רשימת משימות שעליהם לבצע בטרם צאתם מהבית (ותלו אותה במקום נגיש)-להתלבש,לצחצח שיניים,לאכול ארוחת בוקר, להכניס את האוכל לתיק,לשים נעלים/מעיל- ואז ניתן לצאת לדרך באווירת רוגע ושלווה במקום הלחץ הרגיל.

גם אם אתם לא הטיפוסים הכי מסודרים בעולם – מעט תשומת לב יכולה להביא לשינוי גדול אצלכם ואצל ילדכם- בהצלחה!