10 סודות של מסדרת מקצועית

 אין דרך נכונה לארגן את הבית שלך. לא משנה מה אסטרטגיה שתבחר היא צריכה להתאים לאורח החיים שלך, ההרגלים והטעם שלך. אבל יש מספר שיטות שנוסו בהצלחה ויכולות לשפר את האפקטיביות בהשלטת סדר.


להלן כמה גישות חכמות להתארגנות שיסיעו לך לחסוך זמן, כסף ולחץ שמגיעים עם חיים בבלגן.


1. לעשות שיהיה קל להחזיר דברים למקום מאשר לקחת אותם.
להפוך כל פעולה לכזו שניתן לתפעל ביד אחת.
למשל : לא להחביא את הכביסה שלך סל בחלק האחורי של הארון. אלא להשתמש בסל שניתן בקלות לזרוק לתוכו את הכביסה.
ולהשתמש בקופסאות פתוחות לדברים שמשתמשים בהם לעיתים קרובות – מוצרי טיפוח וכלי בישול- כך קל יותר להחזיר דברים למקום.

2. לקנות קופסאות אחסון רק אחרי שעשינו מיון.
כשאנשים רוצים לעשות סדר , הדבר הראשון שהם בדרך כלל עושים זה לרוץ ולקנות קופסאות אחסון. הרעיון הוא קודם למיין ולהפטר ממה שלא צריך ורק אז לראות איזה סוגים של קופסאות אחסון אנחנו צריכים.
בזמן המיון צריך לזכור שכלל ה- 80/20 עובד גם כאן, רובנו משתמשים רק 20 אחוזים ממה שיש לנו.

3. להשתמש בפתרונות האחסון כסימן שהגיע הזמן למיין .
קופסאות אחסון, סלסלות ומעמדי קטלוג הם לא רק פתרונות אחסון לשמור חפצים הם גם יכולים להצביע על כך שיש לך יותר מידי חפצים באותו סוג.
לדוגמא: סל העיתונים ליד הספה ,כאשר מתקן העיתונים מלא, סימן שיש יותר חומר קריאה יותר ממה שאתה יכול להתמודד והגיע הזמן למיין ולצמצם את הכמות. כך גם לגבי מגירת הציוד המשרדי או קופסת הכבלים וחוטי החשמל הרבים שמצטברים .


4. הקפידו לבדוק תכולת כל ארון פעם בשנה.
לרובינו אין זמן עודף למיין ולסדר את כל ארונות הבית כל הזמן. לכן הגדירו לכם מטרה לבדוק את תכולת הארונות בבית ( בעיקר אלא שאתם לא משתמשים בהם כל הזמן) לפחות פעם בשנה.
פתחו את הארון, רוקנו אותו ובחנו את כל החפצים שישנם בו. תגלו דברים ששכחת שיש לכם, תזרקו או תמסרו חפצים שאתם לא צריכים ובהזדמנות זו גם העבירו ניגוב על המדפים לפני שאתם מחזירים את החפצים הנחוצים שלכם.


5. לתכנן נכון את ארגון המגירות

הדרך הנכונה להשתמש במגירות היא על ידי חלוקת המגירות לחלוקה פנימית.
היא יכולה להעשות בעזרת מחלקי מגירות , קופסאות פלסטיק או קרטון , או אפילו מתקן
למגירת סכום.
זה מאפשר לך להפריד את המגירות לאזורים שהוגדרו לדברים ספציפיים במקום לזרוק הכל
לתוך חלל אחד גדול. זה מתאים בכל חדר בבית: בחדר השינה- לאחסן תחתונים ,גרביים ,עניבות . בחדר האמבטיה- לשמור תרופות, מוצרי קוסמטיקה ופריטים לשימוש היומיומי .בחדר העבודה- לארגון הציוד המשרדי, וכמובן במטבח.

6. למנוע ממקומות חמים בבית לאגור בלגן.
משטחים כמו שולחן פינת האוכל, שידה בכניסה ומשטחים במטבח נוטים לצבור ערימות מהר יותר מכל מקום אחר בבית. לכן מומלץ להקפיד על פינוי המשטחים כשגרה יומית כמו צחצוח השיניים לפני השינה . אבל אם זה לא עובד, טריק נוסף הוא לחסום כל משטח שהפך מקום אגירת חפצים. למשל, לשים סידור פרחים באמצע השולחן בחדר האוכל ומסביב להניח תחתיות (פליימיטס) אז אתה משדר שהמרחב אינו עוד אזור שניתן לזרוק עליו חפצים שונים.


7. להפטר מבגדים בארון
בכל פעם שאתם מודדים בגד ולאחר מכן מחליטים שלא תלבשו אותו שוב כי זה לא מחמיא, לא מתאים, מוכתם או כבר לא באופנה, שימו אותו בשקית לתרומה. אם החלטתם לא ללבוש את הבגד (למעט אם הוא מלוכלך או לא מתאים בצבעים) זה אומר שהוא כבר לא רלוונטי , וככל הנראה אף פעם לא יהיה. כאשר השקית מלאה תנו אותה לתרומה .

8. הפריטים אתה משתמש בתדירות הגבוהה ביותר צריכים להיות הקלים ביותר להגיע אליהם
שמור את הפריטים שאתה משתמש מדי יום במקום פתוח או לפחות בגובה עיניים. הדברים שאתה משתמש על הבסיס יומיומי צריכים להיות הקלים ביותר להגיע אליהם.
בעוד הדברים שאתה משתמש פעם בכמה זמן צריך שרפרף כדי להגיע אליהם ודברים שאתה משתמש רק פעם בשנה צריך דורשים סולם. אחסן אותם במדף העליון בארון, במחסן או בעליית הגג. לא רק ששיטה זו תאפשר לך למצוא את הדברים שאתה משתמש לעתים קרובות בקלות, אבל גם הפריטים שאתה לא משתמש באופן קבוע יישארו מאורגנים עד שתצטרך להשתמש בהם.


9. צעדים קטנים
רוצים להשליט סדר בבית , בחדר העבודה או בארון הבגדים.
הגדירו משימות קטנות וברורות עם התחלה וסוף . הקדישו פרק זמן קצר וברור לאותן משימות. זה יכול להיות מדף / ארגז או מגירה שמתחילים ומסיימים אותה .
כך תוכלו להשליט סדר באופן שלא ישתלט לכם על כל הזמן , תראו תוצאות במהרה ותחושות ההצלחה והסיפוק יהיו גדולות.

10. להחזיר מיד למקום
עשו לעצמכם כלל פשוט: החזירו כל דבר למקומו מיד בתום השימוש.
זה הרבה יותר קל ופשוט מאשר להתמודד עם בלגן שיצא משליטה.